W jakim miejscu stosuje się alkohol etylowy, co masz prawo z niego zrobić oraz co musisz wiedzieć?

Alkohol etylowy (znany również jako etanol lub alkohol zbożowy) to achromatyczna palna ciecz o silnym zapachu i smaku. Ma wzór chemiczny CH3CH2OH i był używany w wielu przeznaczeniach od czasów starożytnych. W własnej najpowszechniejszej postaci alkohol etylowy jest aktywnym czynnikiem napojów procentowych, takich jak piwo, wino i napoje spirytusowe.

Nie tylko wolno go bez ryzyka konsumować w niedrobnych dawkach, lecz działa również jako specyfik depresyjny, jaki spowalnia aktywność ośrodkowego systemu nerwowego, powodując zatrucie, kiedy zostanie spożyte zbyt sporo. Może być też toksyczny dla zwierzaków, jeśli zostanie połknięty w znaczących stężeniach. Poza celami rekreacyjnymi alkohol etylowy jest też użytkowany w przemyśle do różnych towarów, w tym paliw, farmaceutyków, pestycydów oraz surowców zapachowych.

Jako dodatek do kompozycji benzynowych intensyfikuje liczbę oktanową, co wspiera obniżyć stuki w silniku przy wyższych stopniach sprężania. W zimnym klimacie wolno go dodawać do oleju napędowego w celu zmniejszenia woskowania spowodowanego niskimi temperaturami – pragniesz dowiedzieć się więcej, zobacz alkohol etylowy skażony. Niska temperatura wrzenia etanolu sprawia, iż perfekcyjnie nadaje się do transportowania cząsteczek w procesach destylacji w czasie tworzenia rozmaitych rodzajów napojów alkoholowych, takich jak whisky czy gin.

Jego niska lotność powoduje, iż jest bezpieczny w obsłudze bez konieczności wykorzystywania specjalistycznego wyposażenia lub procedur bezpieczeństwa; do tego jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe sprawiają, iż jest korzystny w specyfikach sprzątających, takich jak alkohol do wycierania czy też środki do dezynfekcji rąk. Ogólnie rzecz biorąc, alkohol etylowy jest znaczącą częścią naszego powszedniego swojego życia; niezależnie od tego, czy od czasu do czasu pijemy piwo z przyjaciółmi, czy także dezynfekujemy ręce przed obiadem z rodziną, wszyscy jesteśmy narażeni na tę uniwersalną cząstkę w pewnym momencie stworzonego przez nas powszedniego egzystencje.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 6 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać