Sporo osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że na co dzień spotyka się z butlami na gazy techniczne. Ma to chociażby miejsce w przypadku kuchenek pracujących na popularny propan-butan, lecz również przy rozmaitych spawalniczych pracach. W każdym takim przypadku gazy są przechowywane w specjalnych butlach, które z jednej strony posiadają zawory pozwalające na wypuszczenie gazu. Zależnie od rodzaju gazu zawartość takiej butli może być płynna lub lotna, i stosuje się też wtedy inne rozwiązania. Dlatego niezwykle istotne jest, aby do każdego z rodzajów gazu używać odpowiedni rodzaj butli, ewentualne pomyłki bowiem będą sporym zagrożeniem. Zresztą tak samo jak niewłaściwe obchodzenie się z butlami podczas pracy, wymagającymi zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
Przede wszystkim Butle spawalnicze muszą się znajdować w odpowiednim stanie technicznym. Będzie to dotyczyło zarówno korpusu z metalu, jak też wszystkich dodatkowych elementów, takich jak na przykład zawory. Z tego też powodu obowiązujące przepisy są restrykcyjne pod tym względem, i wymagają, żeby każda butla do helu była homologowana. Homologację taką można uzyskać po przeprowadzeniu badań przez uprawnionego inspektora. W trakcie oględzin musi on sprawdzić, czy powierzchnia butli nie jest skorodowana albo odkształcona, co by mogło zagrozić jej dalszemu użytkowaniu. Obowiązkowa jest też do przeprowadzenia ciśnieniowa próba, i dopiero po jej przejściu można wystawić świadectwo homologacji.
Będzie ona obowiązywać na ustalony czas, po czym badanie trzeba będzie powtórzyć. Aby zagwarantować odpowiednie bezpieczeństwo, to bardzo ważny jest również sposób używania butli. Przechowywać je należy z daleka od wszelakich źródeł ciepła, dlatego najlepszym miejscem tu będzie jakieś zadaszone pomieszczenie z dobrym wentylowaniem. Butle skierowane być powinny zaworami do góry, gdyż to również ma wpływ na to jak się zachowuje gaz. Systematycznie też należy sprawdzać, czy nie pojawiają się nieszczelności przy zaworze.
+Tekst Sponsorowany+