Od stycznia 2024 roku została wprowadzona nowa forma pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. To rozwiązanie ma znacznie ułatwić funkcjonowanie samodzielny sposób i zapewnić jednocześnie lepszą jakość życia. Nowe przepisy pozwalają na uzyskanie świadczenia wspierającego, które zastępuje dotychczasowe metody finansowego wsparcia. Żeby je otrzymać, należy najpierw się udać do wojewódzkiego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności, gdzie specjaliści ocenią poziom potrzeby wsparcia.
Taka ocena oparta jest na szczegółowej analizie możliwości danej osoby w codziennym funkcjonowaniu. Na podstawie przeprowadzonej oceny przyznaje się świadczenie wspierające punkty w ilości między 0 a 100. Wysokość świadczenia będzie właśnie zależeć od liczby uzyskanych punktów – im przyznano ich więcej, tym większa też będzie kwota wsparcia co miesiąc. Warto wiedzieć, że świadczenie wspierające odwołanie otrzymają osoby, które otrzymały co najmniej 70 punktów. Przy niezbyt satysfakcjonującym wyniku przeprowadzonej oceny złożyć można świadczenie wspierające odwołanie do komisji wojewódzkiej.
Po pozytywnej decyzji zespołu orzekającego trzeba złożyć odpowiedni wniosek do ZUS, który następnie wypłaca to świadczenie. Środki przekazywane są co miesiąc na podany rachunek bankowy. Co istotne, to świadczenie nie ogranicza możliwości otrzymania innego wsparcia, takiego jak renta czy zasiłek pielęgnacyjny. Nie jest też uwzględniane w dochodzie przy ubieganiu się o inne świadczenia socjalne. Mechanizm korzystania z tego wsparcia rozłożony został w czasie. Najpierw starać się o nie mogą z najwyższymi ocenami, a w kolejnych latach będą dołączać osoby z mniejszą ilością punktów.
Dzięki temu rozwiązaniu osoby mające niepełnosprawność otrzymują realne finansowe wsparcie, które pozwoli im na bardziej niezależne życie i pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem na co dzień. Świadczenie wspierające ma zachęcić również do aktywności społecznej i zawodowej, gdyż jego dostanie nie jest zależne od tego, czy jakaś osoba będzie pracować czy nie.
+Tekst Sponsorowany+