Aluminium – najważniejsze informacje na zagadnienie owego tworzywa

Aluminium to lekki, odporny i uniwersalny metal, jaki ma wiele zastosowań w różnych dyscyplinach. Ze względu na swoje właściwości, jest jednym z najbardziej znanych metali w przemyśle, budownictwie, transporcie, a nawet w artykule codziennym użytku. W tym tekście opiszemy właściwości aluminium, procedury jego produkcji oraz różne zastosowania. Aluminium jest trzecim w większości wypadków występującym pierwiastkiem chemicznym na Ziemi, po tlenie oraz krzemie. Jest metaliczny, srebrny, giętki oraz lekki, a jednocześnie niebywale wytrzymały. Jego masa wynosi w przybliżeniu jednej trzeciej masy stali, co czyni go doskonałym do fabrykacji lekkich oraz wytrzymałych konstrukcji.

Aluminium jest też niesłychanie odporny na korozję, bowiem urządza na osobistej powierzchni warstwę tlenku, jaka chroni go przed dalszym utlenianiem – zobacz więcej na czyszczenie aluminium. Sposób wyrobów aluminium polega na ekstrakcji z boksydu glinu, czyli bauxitu. Boksyt glinu jest rozdrabniany, a później przerabiany w celu zdobycia tlenku glinu, który jest w następnej kolejności przetwarzany w aluminium. Przebieg ten jest skomplikowany oraz żąda wielkich nakładów energii, ale dzięki temu aluminium jest poręczne w ogromnej ilości oraz w przystępnej cenie.

Aluminium ma wiele zastosowań w rozmaitych dziedzinach. W przemyśle samochodowym jest używane do produkcji ram samochodów, felg, karoserii, a nawet silników, ze względu na swoją lekkość i odporność. W przemyśle lotniczym aluminium jest niebezużyteczne do konstruowania aeroplanów, ze względu na własną wytrzymałość oraz niską wagę.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 4 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
To powinno ci się spodobać